Jeżeli nasz psiak ma biegunkę, należy działać etapowo. Nie możemy zakładać od początku, iż jest to przyczyna poważniejszej choroby.
1. W ciągu pierwszej doby.
Podczas pierwszych 24 godzin należy obserwować psiaka i kał który jest wydalany (jeżeli wystąpi potrzeba udania się do weterynarza będzie to ważny punkt wywiadu). Jeżeli jest to ostra biegunka, może zniknąć tak samo szybko jak się pojawiła. Jeżeli pies ma rozwolnienie nie należy w tym czasie podawać mu jedzenia, ponieważ może okazać się, iż rozwolnienie u psa spowodowane jest nieodpowiednio dobranym pokarmem lub przekarmieniem. Najlepszym sposobem sprawdzenia tego jest odstawienie pokarmu na 24 godziny.
2. 48 godziny po wystąpieniu rozwolnienia u psa
Po upływie tego czasu, stan ten nazywa się biegunką przewlekłą. W tym wypadku staje się konieczne udanie do weterynarza w celu postawienia diagnozy i dobrania odpowiedniego leczenia. Należy o tym pamiętać, ponieważ nasz pasiak może bardzo szybko opaść z sił i się odwodnić, a nasze szybkie działanie pozwoli uniknąć mu dodatkowego cierpienia i możliwie skróci czas leczenia i rekonwalescencji. Weterynarz przeprowadzi z właścicielem odpowiedni i szczegółowy wywiad dotyczący karmienia i nawyków psa, a także ostatnio wprowadzanych zmian. Po wywiadzie i badaniu ogólnym, jeżeli nadal przyczyna nie jest stwierdzona, lekarza weterynarii może zlecić wykonanie dodatkowych badań.
Po odpowiednio postawionej diagnozie, weterynarz zleci odpowiednio dostosowane leczenie, a cała reszta, w tym pilnowanie psa aby pobierał lekarstwa, był odpowiednio nawodniony należy już tylko do odpowiedzialnego właściciela.