Rodzice z pewnością znają ten problem: nasze dziecko skarży się na ból głowy. Tak jak i dorośli, dzieci również narażone są na różne choroby oraz negatywny wpływ licznych czynników zewnętrznych takich jak hałas, upały, niekorzystne warunki meteorologiczne. Ból głowy najczęściej wywołany jest właśnie z takich powodów. Wówczas można zastosować domowe sposoby takie jak podanie dziecku leków przeciwbólowych dostosowanych do wieku, odpoczynek w zaciemnionym pomieszczeniu lub natarcie skroni ziołowym preparatem leczniczym. Ból głowy u dzieci może być także objawem choroby dlatego nie wolno go bagatelizować.
Przyczyny
Do najczęstszych przyczyn bólu głowy u dzieci należą: zbyt długi czas spędzony przed komputerem, telewizorem lub smartfonem, przegrzanie lub odwodnienie organizmu, przebywanie w pomieszczeniu gdzie jest głośno, niewyspanie, niedotlenienie organizmu.
Do innych przyczyn mogą należeć występujące u dziecka choroby takie jak anemia, alergie, wady wzroku, wady postawy, problemy neurologiczne, zarażenie organizmu pasożytami, stany zapalne.
Ponadto ból głowy u dzieci może być związany z początkami przeziębienia lub grypy, chorobami zatok, nadmiernym katarem, anginą.
Często zdarza się również, że bóle głowy występują u dzieci bez wyraźnej przyczyny. Taki problem pojawia się szczególnie u nastolatków i w procesie dojrzewania.
Bólu głowy nie wolno bagatelizować gdy występuje wraz z innymi objawami takimi jak wymioty, utrata przytomności, zaburzenia mowy i czucia, światłowstręt lub napad padaczkowy – wówczas konieczne jest jak najszybsze udzielenie pomocy lekarskiej ponieważ ból może wiązać się z zagrożeniem zdrowia i życia.
Badania i leczenie
Bóle głowy u dzieci mogą zdarzać się często podobnie jak u dorosłych. Jeśli występują rzadko i nie są zbyt intensywne można poradzić sobie z nimi domowymi, naturalnymi metodami. Jeżeli jednak pojawiają się częściej i są uporczywe wymagają konsultacji lekarskiej. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza-pediatry i pełny wywiad lekarski. Ważne aby ustalić w jakich okolicznościach pojawia się ból, której części głowy dotyczy oraz czy jest ostry, napięciowy. Starsze dzieci będą umiały to określić jednak z młodszymi może być problem dlatego szczególną rolę odgrywa tutaj ich obserwacja przez rodziców lub opiekunów. Oprócz podstawowych badań diagnostycznych takich jak morfologia krwi, badanie moczu czy mierzenie ciśnienia ważna może być wizyta u lekarzy-specjalistów takich jak okulista, laryngolog czy neurolog. Konieczne może być także wykonanie specjalistycznych badań takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy elektroencefalografia (EEG).