W powszechnej świadomości pokrzywę uważa się za niepotrzebny chwast, który rozprzestrzenia się na polach i łąkach a gdy go dotkniemy, mocno piecze i może uczulać.
Jest to jednak bardzo niesprawiedliwa ocena ponieważ pokrzywa może być także bardzo pożyteczną rośliną o bogatym działaniu leczniczym. Dlatego warto przyjrzeć się obecności pokrzywy w świadomości i kulturze ludowej: mieszkańcy wsi od pokoleń stosowali pokrzywę i jej liście do działań leczniczych i terapeutycznych. I bardzo słusznie ponieważ to jedna ze „zdrowszych” roślin. Teraz wszyscy możemy cieszyć się jej dobrym działaniem i zacząć powszechnie ją wykorzystywać. W ostatnich latach popularne staje się również wykorzystywanie pokrzywy jako składnika wielu smacznych dań. Czy pokrzywa w kuchni znajduje szerokie zastosowanie?
Właściwości pokrzywy
Pokrzywa charakteryzuje się bardzo szerokim zastosowaniem leczniczym a pozytywne efekty działania mpze odczuć każdy – nie zaleca się jej stosowania osobom uczulonym na jej liście, chorym na cukrzycę, kobietom z dolegliwościami ginekologicznymi oraz bardzo małym dzieciom.
Pokrzywa zwyczajna wpływa kojąco na ból spowodowany ranami i może przyspieszać ich gojenie. Ponadto obniża poziom „złego” cholesterolu, mocznika i chlorku sodu. Zmniejsza alergię, działa łagodząco w stanach zapalnych i bólowych. Może hamować proces wypadania włosów. Rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi.
Pokrzywę wykorzystuje się w leczeniu dolegliwości urologicznych oraz kamicy nerkowej ponieważ wykazuje działanie moczopędne.
Pomysły na potrawy
Pomysłów na wykorzystanie pokrzywy w kuchni jest bardzo wiele a wszystkie kojarzą się z wiosną – pokrzywa może stać się składnikiem pysznych sałatek, zup albo roślinnych kotletów mielonych. Możemy przygotować ciasta z pokrzywą lub pyszne wiosenne desery albo galaretki. Pokrzywa może również służyć do posypywania nią różnych przypraw. Napar z pokrzywy także działa leczniczo i jest bardzo zdrowy. Innym pomysłem może być przygotowywanie rozmaitych przetworów z pokrzywy oraz apetycznego pesto.