Stambuł to niesamowite miasto na styku dwóch kontynentów – azjatyckiego i europejskiego. I to dosłownie – znajduje się bowiem po dwóch stronach cieśniny Bosfor, na granicy dwóch krain geograficznych. Europejskiej Tracji i azjatyckiej Bitynii.
Stambuł wycieczka do miasta na styku dwóch kontynentów i kultur
To największe i najludniejsze miasto w Turcji, które stanowi centrum handlowe, kulturalne i finansowe kraju oraz jedyna metropolia, znajdująca się na dwóch kontynentach.
W 2018 roku Stambuł był ósmym najczęściej odwiedzanym miastem na świecie – metropolię odwiedziło prawie 13 mln turystów.
Pogoda
Stambuł znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego z niektórymi cechami klimatu kontynentalnego. Charakteryzuje się więc ciepłym i słonecznym latem, a także chłodną i deszczową zimą, podczas której może spaść śnieg. Średnia temperatura w lecie wynosi od 20 do 25 stopni w ciągu dnia. Zimą natomiast średnio jest około 9 stopni, ale mogą wystąpić temperatury na minusie.
Co ciekawego można zobaczyć w mieście?
Nie lada atrakcją dla turystów jest Wielki Bazar znany również jako Kryty Bazar. Jest to największy obiekt handlowy w Turcji – zajmuje prawie 30 hektarów powierzchni, to jest 61 ulic, 3500 sklepików, 22 bary, dwa meczety i cztery fontanny.
Dostać tu można wiele produktów, ale najczęściej handluje się przyprawami, biżuterią, pamiątkami turystycznymi i dywanami.
Już od Bizancjum teren ten służył do handlu. Jednak w XV wieku sułtan Mehmed nakazał stworzeni hal dla jubilerów. Do XIX wieku bazar rósł, aż osiągnął dzisiejsze rozmiary.
Nie można również nie wspomnieć o Hagia Sofia , czyli pierwotnie kościół Mądrości Bożej, przemianowany kolejno na meczet, muzeum i ponownie meczet. Budowlę tę uważa się za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa pierwszego tysiąclecia naszej ery.
Niezwykła budowla łączy w sobie zamysł bazyliki i budowli na planie centralnym. Ma wymiary 71 x 77 metrów. Centrum świątyni i jej charakterystycznym punktem jest kopuła o średnicy 32 metrów. Opiera się na czterech mocnych filarach oraz 107 kolumnach.
Ciekawostką niech będzie Polonezkoy lub inaczej Adampol, czyli polska wieś na obrzeżach Stambułu. Została założona w 1841 przez Michała Czartoryskiego, wysłannika księcia Adama Czartoryskiego, od którego imienia pochodzi druga nazwa miejscowości. Osiedlał tu wykupionych z niewoli Polaków z kaukaskiej armii rosyjskiej.
Dzisiaj jest to miejscowość turystyczna, ale nadal zachowuje pewny polski charakter. Na przykład na wójta zawsze wybiera się Polaka i część mieszkańców nadal mówi po polsku.