Poród naturalny

Ostanie chwile przed porodem bywają dla kobiet bardzo stresującym momentem. Wiedza o tym, jak wygląda poród naturalny z pewnością zmniejszy ten dyskomfort, dlatego ważne jest, żeby zapoznać się z nią jak najlepiej.

Poród naturalny

Poród może przebiec bez żadnych komplikacji i niespodzianek, jeśli wcześniej nabędziemy niezbędnej wiedzy dotyczącej jego przebiegu. Należy szczególnie się do niego przygotować. Większość kobiet zastanawia się nad przebiegiem tego typu porodu. Składa się on z 4 faz, zakończonych przywitaniem długo oczekiwanego maluszka. W pierwszej fazie, ciężarna zaczyna wyczuwać delikatne skurcze macicy, inaczej tak zwane skurcze zwiastujące. Nie są one tak bardzo intensywne i częste jak skurcze porodowe. Pojawiają się średnio co 2 minuty.

Związane jest to z przygotowaniem się szyjki macicy do rozwarcia. W momencie, kiedy ból przybiera na swojej intensywności, a skurcze zaczynają pojawiać się coraz częściej to zazwyczaj znak, że dziecko pragnie szybko wydostać się na świat. Ten etap porodu jest najdłuższy i może trwać nawet do 18 godzin. Zalecane jest wówczas dużo ruchu, na przykład spacer lub delikatnie ćwiczenia na piłce. Połóg, po porodzie naturalnym, to bez wątpienia czas ogromnych zmian w życiu każdej kobiety. Organizm musi przede wszystkim zregenerować się po długim i bardzo wyczerpującym, 9 miesięcznym okresie ciąży. Czas trwania połogu może wynosić nawet do 3 miesięcy. Nawet do tygodnia po porodzie, kobieta może odczuwać jeszcze skurcze macicy. Natomiast pochwa po porodzie naturalnym przechodzi przez szereg zmian, które doprowadzają do jej obkurczenia. Jest to całkiem naturalny objaw. Doświadczanie skurczów macicy są szczególnie wyczuwalne przez karmiące matki, ponieważ odruchy ssania piersi pobudzają oksytocynę, tak zwany hormon bliskości odpowiedzialny za między innymi akcję porodową. Naturalną dolegliwością związaną z okresem połogu są również problemy z układem wydalniczym. Objawia się to zazwyczaj kłopotami z wydalaniem moczu i stolca.